Zo Staškova na Semeteš

Autor: Pavol Piroha | 20.7.2014 o 11:15 | (upravené 22.7.2014 o 8:46) Karma článku: 6,60 | Prečítané:  540x

Minule mi ktosi povedal, že na Kysuciach okrem skanzenu vo Vychylovke, orloja v Starej Bystrici a lyžiarskeho strediska pod Veľkou Račou nie nič pozornosti súce. Trošku som sa zamyslel nad takýmto konštatovaním a výsledkom krátkeho zadumania sú moje dve zistenia. Jedno radostné a druhé smutné. To prvé, radostné: dotyčný sa veľmi hlboko mýlil. To druhé, smutné: kde je pes zakopaný, že o Kysuciach panuje takáto mienka? Tak som sa rozhodol prispieť svojou trošku do mlyna o kysuckej (ne)informovanosti. 

Dnešné putovanie za pozoruhodnosťami horných Kysúc začíname na Staškove. Hneď vedľa železničnej zastávky stojí zrekonštruovaný rodný dom Jozefa Kronera. Prehliadka možná zavolaním na telefón. Je skoro ráno, nechceme nikoho otravovať a tak si aspoň obzrieme pekne upravený areál. Dve sochárske sympózia so postarali o spolu osem drevených sôch inštalovaných v blízkom okolí na tzv. Krónerovom chodníku. Blížiace sa tretie sypózium doplní zbierku na plánovaný konečný počet dvanástich umeleckých diel.

Samotný náučný chodník však začína v centre obce Staškov. Len kúsok od kostola s krásne upraveným areálom plným kvetín, lavičiek a súsoším matky Terezy a Jána Pavla II. 

V Staškove sme odbočili k prírodnej zaujímavosti zvanej Klokočovské skálie. Niekoľko kilometrov jazdy autom a od parkoviska pred miestnym pohostinstvom polhodinka príjemnej prechádzky peši lesom nás priviedla priamo ku kamennej guli vytŕčajúcej sa zo skalného brala. Trošku sa poobzeráme a po chvíli nachádzame aj druhú, ibaže o čosi menšiu a nie až tak veľmi guľatú.

 Krátku zastávku sme si dopriali aj v Jelitove. Pútnicke miesto a prameň výbornej vody. A možnosť pohodlne ukončiť po 13 km putovanie Kronerovym náučným chodníkom.
/ Pozor na zámenu s Kronerovym chodníkom./

Pred obedom sa zastavujeme v Skiaréne Makov. Na recepcii nám za účelom lepšieho vytrávenia ponúkajú diskgolf. Dokonca s inštruktorom. A čuduj sa svete: ZADARMO

Vyšantili sa deti i dospelí. Deti pri triafaní do koša a dospelí hľadaním zatúlaných diskov. Že čo je to už len za zábava? Zájdite a vyskúšajte. Osem "odpalísk" na zjazdovke preverí vašu trpezlivosť a kondíciu. A garantujem vám, že večer sa nebudete vládať sám ani navečerať.

Keď sme už boli pri vrcholovej stanici vleku, neodolali sme pokušeniu a vybrali sme sa po turistickej značke do osady U Greguši k drevenej zvonici. Polhodinka chôdze kamennou cestou s množstvom výhľadov ubehla ako voda. Keby len tí filmári a fotografi toľko nezdržiavali.

Javornícky hrebeň ponúka množstvo príjemných zastavení. 

 V osade nás okrem zvonice a nádherných dreveníc prekvapilo aj jedno z umeleckých diel inštalovaných na hrebeni Javorníkov.

Pozor!
Tá šarmantná slečna nie je súčasťou expozície. Zvyčajne by ste ju tam darmo hľadali  :-D 

Po dobrom obede a toľkých športových výkonoch viedla naša púť za relaxom do Sudoparku v Klokočove. Tu sú všetky slová zbytočné. Treba vidieť na vlastné oči a zažiť na vlastnej koži.

"Mučiareň" pre deti 

Jedna z dreveníc a jej interiér 

Sauna v prírode. Deti sa mohli pominúť od šťastia. Na rozdiel od nás, dospelákov, striedavý kúpeľ v teplej a ľadovej vode si vychutnávali. My sme si od odziapali, až sa hory ozývali.

Domček na stračej nôžke môže poslúžiť v hubárskej sezóne ako sušiareň.

Po troch hodinách neuveriteľného relaxu v teplulinkej vode striedaného zoceľovaním organizmu v ľadovom kúpeli sa s ľútosťou lúčime so sudoparkom.
Cestou domov si ešte spravíme krátku zastávku na Semeteši pri Bráne Kysúc.

Ktože by to len povedal, koľko bohatstva vedia Kysuce ponúknuť za jedinký deň.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?